Pulsoksymetr – do czego służy? Urządzenia dbające o profilaktykę układu krążenia

2022-10-07
Pulsoksymetr – do czego służy? Urządzenia dbające o profilaktykę układu krążenia

Pandemia sprawiła, że do urządzeń medycznych, które warto mieć w domu, zalicza się także pulsoksymetr. Do czego służy i dlaczego wraz z ciśnieniomierzem stanowi idealne uzupełnienie domowej apteczki?

 

Spis treści:

  1. Pulsoksymetr – do czego służy?
  2. Pulsoksymetr na palec – dlaczego warto mieć go w domu?
  3. Pokaż starszej osobie, do czego służy pulsoksymetr
  4. Nie tylko pulsoksymetr, czyli jak dbać o serce – zdaniem eksperta

 

Pulsoksymetr – do czego służy?

Do czego służy pulsoksymetr? Mówiąc najprościej do sprawdzenia, ile tlenu znajduje się w Twojej krwi. Tlen jest niezbędny nam do życia. Potrzebują go nie tylko płuca, ale także inne organy, zwłaszcza mózg, serce i nerki. Otrzymują go dzięki dopływającej do nich krwi, a konkretnie hemoglobinie, czyli białku znajdującym się w erytrocytach (czerwonych krwinkach). W hemoglobinie znajdują się atomy żelaza, które wiążą tlen – proces ten następuje w pęcherzykach płucnych. Hemoglobina, która związała tlen, nosi nazwę oksyhemoglobiny i to właśnie ona, dzięki krwi z tętnic, dociera do tkanek w całym ciele. 

  • Naturalność

Mianem saturacji nazywamy stosunek ilości hemoglobiny związanej z tlenem do tej, która nie wiąże jego cząsteczek – czyli krwi bogatej w życiodajny tlen do tej, w której go nie ma. Niski poziom saturacji oznacza, że krew dopływająca do tkanek i narządów zawiera mało tlenu. Zatem na pytanie „do czego służy pulsoksymetr?” najłatwiej odpowiedzieć, że do sprawdzenia, czy narządy i tkanki Twojego organizmu otrzymują dostateczną ilość tlenu. 

 

  • Naturalność

Zdaniem eksperta:

Pulsoksymetr to urządzenie pozwalające na nieinwazyjne przezskórne badanie saturacji krwi oraz pulsu. Saturacja jest wskaźnikiem mówiącym o stopniu wysycenia krwi tlenem. Oznacza się ją symbolem SaO2 lub SpO2. Nie powinna być niższa niż 94%, a optymalna wartość to 96%. Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne przypominające klips zakładany na palec, które mierzy stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania o różnych długościach fal: hemoglobina utlenowana pochłania światło podczerwone, nieutlenowana czerwone. Na tej podstawie pulsoksymetr mierzy stopień nasycenia krwi tlenem. 

Kamila Kulbaka, magister farmacji

Pulsoksymetr na palec – dlaczego warto mieć go w domu?

Pulsoksymetr pomaga kontrolować, czy Twój układ oddechowy działa prawidłowo i czy krew odpowiednio zaopatruje organizm w tlen. To ważne, ponieważ niska saturacja – czyli niskie nasycenie krwi tlenem – powoduje niedotlenienie organizmu. Saturacja poniżej 95% nazywana jest hipoksją. Objawy niedotlenienia są różne – ich występowania zależne jest od szybkości, z jaką następuje niedotlenienie, stopnia prężności tlenu i tego, w jakim stopniu tkanki i narządy mogą rekompensować sobie niedobór tlenu.

Jakie mogą być objawy niskiej saturacji? Zalicza się do nich bóle głowy i klatki piersiowej, kaszel i przyspieszony rytm oddechów. Przy niedotlenieniu mogą pojawiać się także problemy z koordynacją ruchów, zaburzenia świadomości i widzenia. Inne objawy niskiej saturacji to osłabienie, zawroty głowy, duszności i nadmierna senność.

Pulsoksymetr na palec – dlaczego warto mieć go w domu?

Pokaż starszej osobie, do czego służy pulsoksymetr

W procesie starzenia naturalnie pogarsza się praca układu oddechowego i zmniejsza się ilość tlenu we krwi – warto więc monitorować ten wskaźnik. W przypadku osób powyżej 70. roku życia prawidłowa saturacja wynosi 94-98%. Saturacja poniżej 94% u osób, które nie cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), a także wynik poniżej 90% u pacjentów z POChP jest uznawany za stan alarmowy. 

Zdaniem eksperta:

Z wiekiem zmniejsza się ilość natlenowania krwi, więc nie tylko osoby cierpiące na astmę, alergię czy bezdech senny, ale również seniorzy powinni wykonywać sobie kontrolne badanie saturacji. Jeżeli jest ona za niska – czyli pulsoksymetr pokazuje wartość niższa niż 94% – należy skonsultować się z lekarzem. Niska saturacja może być bowiem jednym z pierwszych wskaźników różnych chorób, np. zapalenia płuc, astmy, anemii, wad serca, a także COVID-19.

Kamila Kulbaka, magister farmacji 

Nie tylko pulsoksymetr, czyli jak dbać o serce – zdaniem eksperta

Pulsoksymetr to nie jedyny przyrząd pomocny w profilaktyce chorób układu krążenia. Niezbędnym urządzeniem dla wszystkich osób będących w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego jest także ciśnieniomierz, służący do pomiaru wysokości ciśnienia tętniczego krwi. Według szacunków aż co trzeci Polak ma problemy z poziomem ciśnienia. Tymczasem zadbanie o profilaktykę jest kluczowe – zbyt wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. 

Nie tylko pulsoksymetr, czyli jak dbać o serce – zdaniem eksperta

Ciśnieniomierz dla seniora – jaki wybrać?

Choroby układu krążenia i sercowo-naczyniowego są od lat główną przyczyną zgonów Polaków. Szczególnie narażone na te dolegliwości są osoby starsze – ze względu na wieloletnią ekspozycję na czynniki szkodliwe. Do tych ostatnich należą m.in. stres, dieta bogata w wielonasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego, siedzący tryb życia, nadwaga  otyłość, a także palenie tytoniu. Organizmy osób starszych tracą z wiekiem również zdolności adaptacyjne i nie regenerują się tak, jak organizmy osób młodych. Z powyższych względów bardzo istotna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego – w tym regularne mierzenie ciśnienia.

Zdaniem eksperta:

Nowoczesne ciśnieniomierze są bardzo proste w obsłudze, mają również szereg udogodnień przydatnych zwłaszcza dla seniorów. Mają duże i czytelne wyświetlacze, a także funkcje odczytu pomiaru ciśnienia na głos, co jest istotne w przypadku seniorów mających problem ze wzrokiem. Standardowo ciśnieniomierze wyposażone są w system identyfikacji nieregularnego pulsu IHB, dzięki czemu łatwiejsze do zdiagnozowania stają się problemy związane z zaburzeniami pracy serce. Niektóre z modeli, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii AFIB, wykrywają także migotanie przedsionków, co jest wykorzystywane w profilaktyce udaru mózgu. 

Jeżeli kupujemy ciśnieniomierz, zdecydowanie warto wybrać model naramienny, w pełni zautomatyzowany. Nie tylko jest  wygodny w użyciu dla pacjenta w warunkach domowych, ale także jego pomiary są walidowane, czyli sprawdzane na grupach kontrolnych, więc są miarodajne. W przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych jest spora rozbieżność dokładności pomiaru ciśnienia. 

Kamila Kulbaka, magister farmacji

Jak wesprzeć zdrowie układu krążenia?

Co jeszcze można zrobić, by serce zdrowo działało przez długie lata? Wsparciem układu krążenia może być także suplementacja. Warto wybierać zwłaszcza naturalne suplementy, bogate w roślinne ekstrakty  i wyciągi. 

Jeżeli chcesz zatroszczyć się o zdrowie serca – własnego lub bliskich – zapraszamy na zakupy do Nabea. Znajdziesz u nas nie tylko suplementy działające korzystnie na serce, ale także pulsoksymetry i ciśnieniomierze. A jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej  o zdrowym stylu życia, zapraszamy do lektury naszego bloga. Znajdziesz na nim m.in. teksty o tym, jakie choroby powoduje stres (i jak ich uniknąć) i rozstrzygnięcie kwestii wpływu suplementacji witaminy C na przebieg przeziębienia. Zapraszamy – na zakupy i do lektury!

UWAGA: Informacje zawarte w artykule nie mają charakteru porady medycznej i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

 Yango Głóg 460 mg 90 k ochrona serca
Yango

Yango Głóg 460 mg 90 k ochrona serca

33,61 zł
pkt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.73 / 5.00 4431 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-25
Bardzo długo trwała dostawa,ponad tydzień i to po upominaniu się mailem. Produkty Ok.
2024-09-19
Polecam
pixel